www.Special-cs.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
www.Special-cs.ro


 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Cum decodez codurile QR – extensie Google Chrome

In jos 
AutorMesaj
ChOcOlaTe
Administrator
ChOcOlaTe


Mesaje : 128
Varsta : 27
Localizare : Pitesti

Cum decodez codurile QR – extensie Google Chrome Empty
MesajSubiect: Cum decodez codurile QR – extensie Google Chrome   Cum decodez codurile QR – extensie Google Chrome Icon_minitimeVin Apr 27, 2012 1:58 pm

Zi de zi apar noi telefoane din ce in ce mai destepte care pentru unii sunt prea complicate pentru a se numi simplu telefon.

Smartphone-urile au acaparat incet si sigur piata telefoanele mobile si se pare ca nu mai exista vreo sansa sa ne mai reintoarcem de unde am plecat mai ales acum in pragul celui mai mare salt informatic.

Ce este un QR cod

Cu ceva timp in urma, mai exact prin 1994 o companie japoneza pe nume Denso Wave a inventat un fel de cod de bare ceva mai sofisticat numit QR (quick responce code).

Cu ajutorul acestui tip de codare QR, intr-o imagine alb negru se pot stoca pana la 1852 de caractere ceea ce pentru orice firma acest lucru poate fi mai mult decat suficient si indeajuns de mic pentru a inmagazina informatii despre produsele sale.

Probabil ca cei care au un smartphone sunt deja obisnuiti cu acest termen si poate nu de putine ori chiar s-au intalnit si la noi in romania cu un astfel de QR code pus pe vreun stalp sau chiar pe vreun produs.
Asa cum am zis si mai devreme prin codarea QR se pot stoca destul de multe informatie si pot fi:
•un text de pana la 1852 de caractere
•un sms
•nr de telefon
•un contact intreg gen: adresa, email, data de nastere, etc
•un link catre o pagina web
•orice tip de text in limita impusa mai sus

De codat un anumit text in modul QR la prima cautare pe net o sa gasiti o gramada de site-uri. Care mi-au placut cel mai mult au fost acestea.
Cand vine vorba de smartphone-uri si de decodat un cod QR sa stiti ca o sa gasiti destul de multe aplicatii, insa daca vreti sa decodati un cod QR printr-un soft instalat in calculatorul vostru atunci sa stiti ca eu unul am cam stat ceva sa caut pe marele Google.

Cel care mi-a placut cel mai mult este bcTester deoarece nu trebuie decat sa dati open la o poza si apoi mergeti pe butonul de barcode unde selectati recunoasterea codului de bare de tip QR.


QR bctester - decodeaza poze de tip QR encoded

Avantajul lui bcTester este ca pe langa decodarea codurilor de tip QR acest mai poate decoda si ate tipuri precum codurile de bare normale folosite pana acum la scara globala.
Sus In jos
https://specialcs.all-up.com
 
Cum decodez codurile QR – extensie Google Chrome
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
www.Special-cs.ro :: Sectiunea Calculatoare,Telefoane,Hardware,Software :: Tutoriale PC-
Mergi direct la:  
Gothic CSCommunity - http://www.cs-gothic.ro/forum/